Wiosenna akcja sprzątania ruin Huty „Józef” w Samsonowie

14 kwietnia członkowie i sympatycy Stowarzyszenia „Inicjatywa Świętokrzyska” wspólnie z mieszkańcami gminy Zagnańsk podjęli się niełatwego zadania – uporządkowania ruin Huty „Józef” w Samsonowie. Do udziału w akcji zgłosili się wszyscy, którym na sercu leży dobro tego wyjątkowo urokliwego i ważnego dla mieszkańców i turystów miejsca.

Działacze „Inicjatywy Świętokrzyskiej” sprzątali wspólnie z harcerzami z 25. Drużyny Harcerskiej im. Zenka Borowskiego z Samsonowa, strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Samsonowie, uczniami szkoły podstawowej, członkami KGW oraz mieszkańcami. Wspólnie zebrali ponad 30 worków śmieci.

Akcja sprzątania terenu wokół zabytkowego pieca hutniczego zorganizowana została w trosce o piękno tego malowniczego miejsca i komfort codziennego życia mieszkańców. Wiosna to też początek wzmożonego ruchu turystycznego. Wszyscy zaangażowani w piątkowe sprzątanie pragnęli, by odwiedzający mogli w pełni podziwiać obiekt, który jest unikalnym zabytkiem, który pokazuje pozostałości zakładów przemysłowych Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego.

Worki na śmieci oraz chwytaki i rękawice przygotował Urząd Gminy w Zagnańsku. Stowarzyszenie „Inicjatywa świętokrzyska” we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich „Bartkowe Baby” zapewniło słodki poczęstunek dla wszystkich oraz kiełbaski i napoje. Po wytężonej pracy był czas na odpoczynek i integrację przy wspólnym ognisku.

Wielką akcję sprzątania ruin Huty „Józef” w Samsonowie zorganizowali: Stowarzyszenie „Inicjatywa Świętokrzyska” Renaty Janik, gmina Zagnańsk, Towarzystwo Ziemi Samsonowskiej, Ochotnicza Straż Pożarna w Samsonowie oraz Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Jana Pawła II w Samsonowie.